70 lat HKS (345) 4-0 z Jagiellonią (1992)

Środa, 2 września 2020

28 lat temu piłkarze Hutnika ograli na Suchych Stawach Jagiellonię Białystok 4-0. Było to ich jedno z najwyższych zwycięstw w ekstraklasie. W tym spotkaniu debiutowali w nowohuckim klubie Piotr Szarpak i Robert Augustowski, a także był to pierwszy mecz Jerzego Kowalika po powrocie z norweskiego Tromsø IL. Od pierwszej minuty inicjatywa należała do hutników, nie przekładało się to jednak na bramki. Dopiero w 45min. hutnicy wyszli na prowadzenie. Szarpak zainicjował akcję, zagrał do Krzysztofa Popczyńskiego, a ten do jeszcze lepiej ustawionego Mirosława Waligóry i było 1-0. Po przerwie przewaga gospodarzy była już niepodważalna. Futboliści z Nowej Huty panowali na boisku i udokumentowali to kolejnymi trzema bramkami. Na 2-0 w 60min. podwyższył Waligóra, który pewnie wykorzystał karnego podyktowanego za faul na Popczyńskim. W 71min. kapitale podanie Kowalika mocnym strzałem pod poprzeczkę na bramkę zamienił Popczyński. 3-0. Wynik spotkania ustalił w 80min. kompletując przy tym hattricka Waligóra. Asystę zaliczył Szarpak, który po ograniu obrońców i bramkarza wystawił mu na czystą pozycję, 4-0. Trener Krzysztof Buliński posłał do gry w tym meczu: Szypowski - Tyrka, Walankiewicz, Węgrzyn, Augustowski - Kowalik, Bukalski (84 Krupa), Szarpak, Hajto (70 Fudali) - Waligóra, Popczyński