Hutnik Kraków | Stowarzyszenie Nowy Hutnik 2010 - oficjalna strona
nippongo íslenska suomi < a href="http://www.nh2010.pl/manifest,hu.html">magyar italiano français russkij slovenský espana deutsch english polski

Pora na Beskid

Piątek, 13 listopada 2015
Najbliższy rywal hutników – BeskidAndrychów – to klub z blisko 100-letnią tradycją.

Już w latach 50-tych i 60-tych Hutnik i Beskid regularnie spotykały się w krakowskiej lidze okręgowej, czyli o szczebel wyżej niż grają obecnie. W sezonach 1953 i 1955 andrychowianie wygrywali nawet te rozgrywki, nieskutecznie walcząc potem w barażach o awans do II ligi państwowej. W tym okresie prawdziwą zmorą Hutnika byli napastnicy Beskidu – bracia Gromotko. W maju 1954 roku Rudolf Gromotko trzykrotnie pokonał bramkarza z Nowej Huty, prowadząc swój zespół do zwycięstwa 4-0. Dwa lata później jeszcze lepiej spisał się jego brat Robert, który golkipera ówczesnej Stali Dudka pognębił aż czterokrotnie.
W sezonie 1960 Hutnik i Beskid do końca walczyły o prymat w III lidze. Na mecie sezonu podopieczni Mariana Jabłońskiego okazali się lepsi zaledwie o dwa oczka. Ich pochód ku II lidze trwał w najlepsze aż do listopada, gdzie na stadionie warszawskiego Marymontu rzut monetą sędziego Majdana dał kontrowersyjny awans arkowcom z Gdyni.
W kwietniu 1962 roku na Suchych Stawach hutnicy rozgromili Beskid aż 7-0. Do okazałej wiktorii gospodarzy poprowadził strzelec wyborowy Wiesław Rusin, autor 4 goli. Był to sezon, w którym Beskid spadł do IV ligi. Z kolei trzy lata później Hutnik wywalczył awans do II ligi.
Rywale na trzecim poziomie ligowym spotkali się ponownie w 1974 roku. Hutnik wygrał u siebie 3-0 po dwóch trafieniach Stanisława Stója i golu przyszłego reprezentanta Polski, młodziutkiego Tadeusza Błachny. Niespodziewanie w rewanżu lepsi byli walczący o uniknięcie degradacji andrychowianie, którzy po bramce Bizonia sprowadzili na ziemię marzących o promocji hutników.
W sezonie 2009/2010, po 34 latach przerwy, Hutnik i Beskid ponownie spotkały się w rozgrywkach ligowych. Obydwa mecze zakończyły się sukcesami gości. W Andrychowie triumfował zespół trenera Sieklińskiego 3-2, a wiosną na Suchych Stawach dogorywający Hutnik spod znaku SSA przegrał 1-2.
Ostatnie lata to zaciekłe pojedynki nowohucko-andrychowskie w III lidze małopolsko-świętokrzyskiej. Jesienią 2012 Hutnik objął prowadzenie w Andrychowie po golu Michała Nawrota i pomimo czerwonej kartki pokazanej Michałowi Guji przez stronniczego sędziego Kubickiego z Kielc, dowiózł je do końca. Andrychowianie znów wzięli rewanż wiosną, wygrywając na Suchych Stawach 2-1.
Sezon 2013/2014 to komplet punktów dla Hutnika. Złoty gol Krzysztofa Świątka dał hutnikom zwycięstwo jesienią. Wiosną zaś przyczyniły się do tego dwa trafienia Damiana Lubery i jedenastka Jakuba Ochmana.
Do niespotykanego kuriozum doszło przy Ptaszyckiego wiosną bieżącego roku, gdzie w strugach deszczu dobrze grający goście wygrali 2-0. Przy stanie 0-1 skandaliczną decyzję podjął arbiter, który nie uznał dobitki rzutu karnego Ochmana. Sędzia piłkarski Niebudek z Kielc protestującym hutnikom spokojnie wyjaśnił, że … piłkarz wykonujący rzut karny nie ma prawa dobić własnego strzału w przypadku obronienia piłki przez bramkarza!
Jak widać historia wzajemnych pojedynków Hutnika z Beskidem ma wieloletnią i ciekawą tradycję. Na przestrzeni lat drużyny te grały ze sobą 25 razy. Lepszy bilans mają nasi rywale, którzy wygrali 12 pojedynków, przy 4 remisach i 9 zwycięstwach Hutnika.
Miejmy nadzieję, że w sobotnie późne popołudnie hutnicy poprawią statystyki i sięgną po 8 z kolei, a 7 w tym sezonie domowe zwycięstwo. W obecnych rozgrywkach piłkarze z Andrychowa zawodzą na całej linii. W 16 meczach uzyskali zaledwie 2 punkty i zamykają ligową tabelę. Pamiętajmy jednak, że to właśnie Beskid jako ostatni zdobył punkty na Suchych Stawach.
Obydwie drużyny zagrają osłabione. W Hutniku za kartki pauzują Krzysztof Świątek i Mariusz Sierakowski, a w zespole z Andrychowa z tego samego powodu na boisku nie pojawią się Kamil Młynarczyk i Michał Tylek.

Mecz rozpocznie się w sobotę 14 listopada o godzinie 16:30. Wszystkich kibiców Hutnika i Beskidu serdecznie zapraszamy!BS